Wyprawa Karaiby 2019 - Szlakiem Czarnej Perły i nie tylko

Etap: 19.10

Trasa rejsu: Azory (Horta) - Pt. DelgadaTermin:
od 2019.05.18 do 2019.06.01
Czas trwania:
14 dni
Ilość mil morskich:
300 (średnio 22 na dzień)
Skipper:
Konrad Sudba
Wolnych miejsc:
4


Azory leżą w odległości 760 Mm na zachód od Portugalii.
Na archipelag składa się dziewięć wysp wulkanicznego pochodzenia, skupionych w trzy odrębne grupy. Grupę wschodnią tworzą wyspy Sao Miguel i Santa Maria, centralną - Pico, Faial, Sao Jorge, Terceira i Graciosa, a zachodnią - wyspy Flores i Corvo. Maksymalna odległość między wyspami Corvo i Santa Maria wynosi 340 Mm.
Archipelag liczy około 240 tys. mieszkańców. Średnia temperatura powietrza wynosi w zimie 13° C i w lecie 23° C. Temperatura wody zmienia się od 18° w zimie do 24° C w lecie. Najlepszą pora do żeglugi jest czas od maja do października, kiedy to przeważają wiatry od 3 do 5 B.

Wyspy w centralnej części Azorów: Faial, Pico, SaoJorge, Graciosa, Terceira są położone w zasięgu dziennego przelotu. Flores i Corvo na zachodzie odległe są od Horty o około 140 Mm , a wschodnie Sao Miguel i St. Maria o odpowiednio 150 i 190 Mm, tak, że, są dostępne raczej w dwutygodniowym rejsie lub dla żeglarzy preferujących zdecydowanie długie odcinki żeglugi. Każda z wyspy centralnych podobnie jak pozostałe wyspy mają swój odmienny charakter i w ciągu tygodnia można poznać bardzo różne oblicza Azorów. Na wyspach wybrzeża są strome i osłoniętych kotwicowisk jest mało. Wybór bezpiecznych marin także jest niewielki. Jednak każda z centralnych wysp posiada przynajmniej jedną bezpieczną marinę z pływającymi pomostami i całym zapleczem potrzebnym dla żeglarzy. Pozostałe porty lub kotwicowiska są dostępne tylko przy dobrej pogodzie. Po wyjściu z zasłony wyspy żegluje się jak na oceanie. Pogoda potrafi być zmienna i kiedy np. po północnej stronie wyspy pada, po jej południowej stronie panuje piękna słoneczna pogoda. Wyspa św. Michała (Sao Miquel) Czaru wyspy nie należy szukać na brzegu lecz we wnętrzu wyspy. Oczywiście St. Miguel posiada parę plaż z ciemnym piaskiem oraz kilka naturalnych basenów morskich w tym jeden bardzo oryginalny w zatopionym kraterze niedaleko Villa Franca. St Miguel jest raczej rajem dla wędrowników podziwiających krajobraz wulkaniczny oraz upojną, egzotyczną roślinność.
Co należy zobaczyć:
 • Ponta Delgada - stolica wyspy i centrum handlowe;
 • Furnas - uzdrowisko z gorącymi wulkanicznymi źródłami z pięknym parkiem zdrojowym;
• Lagoa Azul i Verde - jezioro lazurowo - szmaragdowe;
• Sete Cidates - miasteczko a wg nazwy siedem miasteczek u brzegu tego jeziorka;
• Lagoa de Fogo - jezioro mgliste słynące z ogromnej populacji mew;
• Ribiera Grande - Starówka, park;
• Caldera Velha - kąpiel w gorącym źródle z wodospadem
• Nordeste- jedno z dziewięciu najpiękniejszych miejsc w EuropieWróć do opisu wyprawy