Wyprawa Karaiby 2019 - Szlakiem Czarnej Perły i nie tylko

Etap: 19.12.1

Trasa rejsu: Horta - Sao Jorge – Terceira – Sao Miguel – MaderaTermin:
od 2019.06.15 do 2019.06.28
Czas trwania:
13 dni
Ilość mil morskich:
700 (średnio 54 na dzień)
Skipper:
Anna Kiełbik
Kontakt ze skipperem:
+48 603 84 54 72, email: akielbik@rejsy-akp.pl
Wolnych miejsc:
4

Rejs rozpoczynamy na wyspie Fajal w Horcie. To port, w którym krzyżują się atlantyckie szlaki, zatrzymują się tu jednostki płynące przez Atlantyk do Europy aby uzupełnić zapasy, odpocząć i dokonać drobnych napraw. Zanim wypłyniemy znajdziemy czas na wycieczkę po wyspie i na pewno pójdziemy do kultowej Peter Cafe Sport, gdzie koniecznie należy zjeść steka i wypić lokalne wino.

Zamierzamy odwiedzić kilka wysp archipelagu. Na początek zacumujemy w porcie Velas na St. George. To wyspa z wysokimi brzegami i stromymi urwiskami, a widoki są tu po prostu przepiękne - wystarczy przywołać ten z najsłynniejszego punktu widokowego Miradouro Ponta da Quiemada.

Kolejną wyspą na naszym szlaku będzie Terceira, gdzie zacumujemy w stolicy Angra de Heroismo. Znajduje się ona na liście dziedzictwa UNESCO, ale to przyroda, a nie zabytki są największą wartością Azorów - warto więc wynająć auto i udać się do położonego w środku wyspy olbrzymiego, starego krateru wulkanicznego Caldeira de Guilherme Moniz. Ruszając w stronę Madery nie można pominąć leżącej trochę na uboczu największej wyspę archipelagu, czyli Sao Miguel. Stolicą wyspy jest Ponta Delgada. Znów warto pamiętać, że to nie miasta są na Azorach najpiękniejsze - na Sao Miguel warto pojechać laguny do Sete Cidades, gdzie wokół powulkanicznych jezior można spacerować urokliwymi ścieżkami trekkingowymi. Kolejną atrakcją jest czarna plaża Mosteiros przypominająca bardziej Islandię niż Azory.

Czas pożegnać Azory i udać się na kwitnącą wyspę Maderę, zwaną również krainą wiecznej wiosny.

Z Sao Miguel do Madery jest około 500 Mm, zajmie nam to cztery doby, może pięć, więc zdążymy oderwać się od spraw lądowych i zacząć żyć w rytmie wacht. Na Maderze zacumujemy prawdopodobnie w Quinta do Lorde lub w stolicy wyspy, porcie Funchal.

Na zwiedzanie Madery warto poświęcić cały czas, który nam pozostanie. Można udać się na przejażdżkę kolejką linową na wzgórze Monte, gdzie znajdują się piękne Tropical Gardens, a po drodze zobaczyć panoramę całego Funchal. Kolejnym punktem powinno być odwiedzenie targu z lokalnymi przyprawami, pamiątkami i świeżymi owocami, a po trudach zwiedzania warto udać się na kolację do najstarszej części miasta Zona Velha. Oczywiście na wyspie jest jeszcze słynny ogród botaniczny Jardim Botanico, zdecydowanie tańszy od ogrodów na wzgórzu Monte i wiele, wiele więcej atrakcji..Wróć do opisu wyprawy