Wyprawa Svalbard 2018 – Powrót na Północ.

Etap: 18.9

Trasa rejsu: Tromso - Lofoty BodoTermin:
od 2018.08.18 do 2018.08.26
Czas trwania:
8 dni
Ilość mil morskich:
300 (średnio 38 na dzień)
Skipper:
Zbigniew Jałocha
Kontakt ze skipperem:
+48601552210, email: jalochaz@gmail.com
Wolnych miejsc:
---

Lofoty, archipelag siedmiu wysp położonych na Morzu Norweskim, 300 km na północ od koła podbiegunowego, w 2006 roku zajął w rankingu National Geographic trzecie miejsce wśród najpiękniejszych wysp na świecie.
Stanowiące od wieków centrum połowu dorszy Lofoty zajmują 1227 km², zamieszkałych przez ok. 24,5 tys. mieszkańców. Największym miastem jest Svolvær (ok. 5 tys. mieszkańców) na wyspie Austvågøy.
Pomimo położenia powyżej koła polarnego panuje tam wyjątkowo łagodny klimat za sprawą ciepłego Prądu Zatokowego.
Poza zapierającymi dech krajobrazami charakterystyczne dla Lofotów są robuer, stojące na palach tradycyjne chaty rybaków malowane na czerwono farbą produkowaną z tranu.
Tradycyjnym źródłem utrzymania mieszkańców jest rybołówstwo, przetwórstwo ryb, rolnictwo i turystyka.

Mamy nadzieję odwiedzić wiele wiele innych malowniczych miejsc w drodze z  Tromsø „Wrót Arktyki”, punktu startowego wielu ekspedycji polarnych, w tym najbardziej znanych Roalda Amundsena, Umberto Nobile i Fridtjofa Nansena.

Andenes - najbardziej wysunięta na północ miejscowość na wyspie Andøya słynna z Orca safari. Mamy nadzieję oglądać te morskie drapieżniki z pokładu Naschachata.

Narwik - bardzo młode miasto, zbudowane dopiero w 1902 r. jako port przeładunkowy dla transportu rudy żelaza ze szwedzkiej kopalni w Kirunie. Miasto związane z naszą historią. W bitwie o Narwik  brała udział Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Z. Szyszko-Bohusza. W bitwach morskich w rejonie miasta uczestniczyły polskie niszczyciele , "Błyskawica" i "Burza” oraz zatopiony w Rombakkenfjordzie ORP "Grom"

Trollfjorden słynny z malowniczości fiord na wyspie Austvågøy. Długi na ok 3 km fiord ma w najwęższym miejscu jedynie 70 m szerokości

Henningsvær najbardziej uroczą wioskę na Lofotach zwaną „Wenecją Północy”. W XIX wieku stała się ona jedną z najbardziej prominentnych wiosek rybackich na Lofotach.

Położona na dwóch wyspach spiętych kamienną groblą miejscowość  została połączona mostami z pozostałymi wyspami dopiero w 1981 roku co pozwoliło uchronić mieszkańców od zewnętrznych wpływów architektonicznych i zachować jej oryginalny charakter.

Nusfjord, kompletnie odizolowaną górami od centrum wyspy małą wioskę, położoną nad wąskim fiordem. Dzięki swojej izolacji, jest to jedna z najlepiej zachowanych, autentycznych wiosek rybackich (fiskevær) w Norwegii.

Reine, otoczoną łańcuchem górskim osadę położona na kilku wysepkach połączonych mostami. Panorama z góry Reinebringen nie ma sobie równych. Takiego ukształtowania gór nie spotka się nigdzie indziej w świecie

Swoja przygodę z Lofotami zakończymy w Bodø 50-tysięcnym szybko rozwijającym się mieście  położonym na tle łańcucha górskiego Børvasstindan,.

Bodø to stolica orłów bielików, nigdzie na świecie nie ma większego skupiska tych majestatycznych ptaków niż tutaj. 
W okolicy znajduje się Saltstraumen - najsilniejszy prąd pływowy świata. W czasie pływów syzygijnych w szerokim na 150 m przesmyku łączącym Saltenfjord i Skjerstadfjord prąd osiąga 20 węzłów tworząc niesamowitej wiry 12 metrowej średnicy.Wróć do opisu wyprawy