"Przez Wyspy Zielone" -Wyprawa Grenlandia 2015

Etap: 15.12

Trasa rejsu: Upernavik - Sisimiut



Termin:
od 2015.07.30 do 2015.08.14
Czas trwania:
15 dni
Ilość mil morskich:
600 (średnio 40 na dzień)
Skipper:
Zbigniew Jalocha
Kontakt ze skipperem:
+48 601 552210, email: jalochaz@gmail.com
Wolnych miejsc:
---

Ten etap rozpoczniemy  w największym porcie północnej części Grenlandii. Dobrze skomunikowany zarówno drogą morką jak i lotniczą, jest głównym miejscem wypadowym dla wielu wypraw do północnej Grenlandii..

Upernavik to obszar dzikiej przyrody, który również obejmuje największy na świecie ptasi klif Apparsuit. Charakterystycznym punktem orientacyjnym w Qaarsorsuaq  jest 1100 metrowy szczyt górski. Łowiectwo nadal odgrywa tu znaczącą rolę. Narwale nadal łowione są w sposób tradycyjny, kajakiem w Melville Bay, gdzie również poluje się na biełuchy i niedźwiedzie polarne. Na Grenlandii polowanie jest tradycją lecz dozwolone jest jedynie dla lokalnych potrzeb. Zabroniona jest sprzedaż i eksport mięsa i futer poza obszar Grenlandii.

Kierując się wciąż na południe, po około dotrzemy do Uummannaq, położonego na wyspie Uummannaq i znajdującego się w południowo-środkowej części odnogi fiordu Uummannaq. Liczne znaleziska archeologiczne i ruiny w Uummannaq dostarczają dowodów na to, że myśliwi i traperzy mieszkali w tej okolicy od tysiącleci. Jednym z najbardziej niezwykłych odkryć archeologicznych Grenlandii jest odkryta w 1972 stara osada zimowa w Qilakitsoq. Znaleziono tu grupę dobrze zachowanych mumii pochodzących z około 1475 roku. Na wyspie znajduje się również góra Uummannaq, wyrastająca ostro na wysokość 1170m. Wspinaczka na nią wymaga profesjonalnych umiejętności

Po drodze zawiniemy do zatoki Wielorybników ( Rhoden Bay- czyli Czerwonej Zatoki) Jest to prześlicznie położona  była osada wielorybników, ze wspaniałym widokiem na lodowce i świetną restauracją H8 serwującą tradycyjną kuchnie grenlandzką podaną jednak w bardzo nowoczesny sposób.

Stamtąd pożeglujemy wokół półwyspu Nussuaq przez cieśninę Sullorsuaq, która oddziela półwysep Nuussuaq na północnym-wschodzie od wyspy Qeqertarsuaq na

południowym zachodzie. Cieśnina łączy wewnętrzną zatokę Disko na południowym wschodzie z zatoką Baffin po stronie północno-zachodniej. Qeqertarsuaq jest również portem i miastem położonym na południowym wybrzeżu wyspy Disko. Miasto zostało założone przez wielorybnika Svenda Sandgreena w 1773 roku. Wielorybnictwo od zawsze było bardzo ważne na Qeqertarsuaq, znanym również jako Godhavn w języku duńskim. Myślistwo i rybołówstwo ą nadal podstawowym zajęciem mieszkańców wyspy, z których prawie 900 mieszka w Qeqertarsuaq, a około 40 w osadzie Kangerluk, kilka godzin żeglowania na północny-zachód. To tu w 1999 roku, że naukowcy odkryli „galopujący" lodowiec, który przemieszcza się do 100 metrów dziennie. Miasto jest teraz lokalizacją dla kampusu Uniwersytetu Kopenhaskiego.  

Następny port to Ilulissat  położony w najwspanialszym na świecie obszarze północnym, zatoce Disko Bay, popularnym wśród żeglarzy i turystów (Ze swoją ponad 4,500 populacją (stan na rok 2010), Ilulissat jest trzecią co do wielkości osadą na Grenlandii, po Nuuk i Sisimiut. Miejscowość założona została w 1741 roku jako punkt handlowy przez firmę Jacoba Severina i nazwana na jego cześć jego imieniem. Czasami nazwa występuje w wersji zangielszczanej jako Jacobshaven. Zion Church (Zions Kirke, czyli kościół Syjon) zbudowany pod koniec XVIII wieku był w owym czasie największą budowlą wzniesioną przez człowieka na Grenlandii.

Po grenlandzku Ilulissat znaczy „góra lodowa”. Miasto jest pięknie położone u ujścia niemal 60-kilometrowego fiordu lodowego, wypełnione ogromnymi górami lodowymi z najbardziej produktywnego lodowca na półkuli północnej - Sermeq Kujalleq. Największe góry lodowe osiadły u ujścia fiordu na głębokości 225-250 m i uwalniają się jedynie w czasie przypływu lub gdy w wyniku erozji zmieniają punkt ciężkości. W 2004 roku Ice Fjord Ilulissat został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sermeq Kujalleq to jeden z najszybszych (przemieszcza się z prędkością 19 m na dzień) i najbardziej aktywnych lodowców na świecie. W procesie cielenia corocznie produkuje ponad 35 km3 lodu, czyli 10% produkcji wszystkich lodów w obszarze Grenlandii powstałych poprzez cielenie i więcej niż jakikolwiek inny lodowiec poza Antarktydą.

Całodzienna wyprawa na Lodowiec  to niesamowite  widoki , raj dla fotografów i miłośników przyrody.

Następnie popłyniemy w rejony południowej części zatoki Disko do Asiat gdzie zaczyna się jeden z najpiękniejszych archipelagów północy, zwany „archipelagiem tysiąca wysp”, tworzący unikalny system fiordów i trudny nawigacyjne szlak do Disco Bay. Wpłyniemy w labirynt fiordów, które  „ będą nam jadły z ręki” .

Aasiaat - lub Egedesminde - został zbudowany w 1759 roku przez Nielsa Egede, syna słynnego chrześcijańskiego misjonarza Hansa Egede. W 1763 r. osada została przeniesiona 125 km na północ do swojej obecnej lokalizacji. Dziś w starym Aasiaat mieści się muzeum regionalne z doskonała ekspozycją historii i kultury Eskimosów, w skład ekspozycji wchodzą również obrazy światowej sławy duńskiego malarza Pera Kirkeby. Tutaj do zobaczenia muzeum i ciekawe rzeźby w centrum miasteczka.

Płynąc dalej na południe ,dotrzemy do Kangaatsiaq, co oznacza "raczej mały cypel". Miasto to jest jednym z najmłodszych osiedli Grenlandii, status miasta otrzymał dopiero w 1986 roku, ale osada sama jest oczywiście znacznie starsza. Kangaatsiaq jest to niezniszczone, małe miasteczko, gdzie nie ma dużych hoteli czy biur turystycznych - w rzeczywistości istnieją tylko prywatne pensjonaty, i jedna kafejka internetowa. Tutaj planujemy połowy dorszów i halibutów, jak skończą się nam zapasy z zatoki Disko.

Następnym celem będzie położony tuż za kręgiem polarny Sissimiut. Jest to najbardziej na północ położony port z wolnym od lodu wejściem w sezonie zimowym. Sissimut jest drugim co do wielkości po Nuuk miastem Grenlandii, zamieszkałym przez 5600 mieszkańców, z pełnym zapleczem usługowym i zaopatrzeniowym. W Sissimiut warto zobaczyć z rekonstruowany dom darniowy, pochodzący z czasów kultury wikingów

Stąd już tylko lot do Kangerlussuaq a stamtąd prosto do Kopenhagi. Tam spędzimy wieczór, jak zwykle odwiedzając ulubione knajpki nad kanałem


Wróć do opisu wyprawy