Rejs Rejsy Zima 2017 - Wyprawy PolarnikówWyprawa jachtem Nashachata II- Drake Passage 2016/2017

 Rejs na Antarktydę i Wokół Przylądka Horn

Wyprawa jest podzielona na 4 etapy:


Część I -    Lato 2016 /Makaronezja –rejs śladami  Portugalskich  Żeglarzy

Część II -   Jesień 2016 /Odkrywamy Amerykę 2016

Część III – Zima 2017 /Wyprawy Polarników

Część IV – Wiosna 2017/Powrót Odkrywców

 

Dalszy ciąg wyprawy ...

Część III – Zima 2017 /Wyprawy Polarników

Zmieniamy teraz nasza żeglarską flagę z portugalskiej na angielską. Szlakiem statku HMS Beagle, który pod dowództwem kapitana Robert FitzRoy’a  badającego cieśniny patagońskie, z młodym wtedy uczonym Karolem Darwinem, popłyniemy kanałem  Beagla nazwanym  tak od nazwy jego statku. Płynąc aleją lodowców , będziemy wypatrywali białych jęzorów niesamowicie kontrastujących z głęboką zielenią okolicznych wzgórz.

To podobno Sir Francisowi Drake’owi,  patronowi pierwszego styczniowego etapu w 2017 roku,  zawdzięczamy ziemniaki w Europie, ale dla nas Żeglarzy najważniejsza w tej wyprawie jest Cieśnina Dreak’a.  Podajemy za Wikipedią:

„Cieśnina Drake’a – cieśnina morska położona między Ziemią Ognistą, a zachodnią Antarktydą, łącząca Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. Szerokość - 1110 km, głębokość osiąga ponad 5000 m. Przylądek Horn wyznacza północną granicę Cieśniny Drake’a, a południk przechodzący przez Przylądek Horn jest uznawany za granicę między Pacyfikiem a Atlantykiem (czasami południowym punktem tej granicy jest uznawana Snow Island)’

Zmierzymy się z nią trzykrotnie, mając za wzór takich żeglarzy jak Ernest Shackleton, Francis Drake , Robert FitzRoy, czy też najmniej znany Willem Corneliszoon Schouten, holenderskiego żeglarza, który w 1616 roku nazwał nieprzejednany przylądek “Hoorn” na cześć małej holenderskiej wioski w której sie urodził.  Odwiedzimy Polską stację Arctowskiego , legendarną Deception Island,  a jak warunki pogodowe pozwolą to spróbujemy dotrzeć do Port Lockroy. Ten etap chcemy zadedykować francuskiemu żeglarzowi i polarnikowi Jean-Baptiste Charcot, który nazwał mała zatokę imieniem Francuskiego polityka Édouard Lockroy’a  , lobbysty jego wyprawy na ANTARKTYDE (1904-1907).

To, że teraz jest to Brytyjska stacja i funkcjonuje jako muzeum pod zarządem United Kingdom Antarctic Heritage Trust to już inna historia.

Cześć IV- - Powrót Odkrywców

Powrót to żegluga pod wiatr, z  zdziesiątkowaną załogą, z wyczerpanymi zapasami, ale za to ze zdobyczami dalekich lądów.  Nasi patroni mieli dużo trudniejsze zadanie  niż my, ale i  dla nas organizatorów jest to dużym wyzwaniem.
Marzec na półkuli południowej to początek jesieni, a dla nas to droga na północ, gdzie czeka  słońce i wiosna . Wracamy trasą przez cieśninę Magellana, Cabo Verde, Wyspy Kanaryjskie. Wiosna na Maderze to najpiękniejsza pora roku, warto zatrzymać się tam na parę dni. Lato znów spędzimy na Makaronezji, ale to będzie dopiero  w 2017 roku.
Szczegóły wkrótce...
 Do zobaczenia na pokładzieEtapy rejsu:

Nr etapu Trasa Termin  
17.01 Ushuaia - Arctowski - Ushuaia 2016.12.21 - 2017.01.14 Szczegóły
17.02 Ushuaia - Antarktyda - Ushuaia 2017.01.14 - 2017.02.06 Szczegóły
17.03 Ushuaia - Antarktyda - Ushuaia 2017.02.06 - 2017.03.04 Szczegóły