Jachtem w głąb Afryki -Rejsy Morskie po Atlantyku i rzece Gambia

Etap: 15.03

Trasa rejsu: Banjul - Lamin Lodge (Gambia) - Mindelo (Cabo Verde)



Termin:
od 2015.02.07 do 2015.02.21
Czas trwania:
14 dni
Ilość mil morskich:
650 (średnio 47 na dzień)
Skipper:
Paweł Stolzmann
Wolnych miejsc:
3

Dzień 1 - Sobota (7.02.2015)
Banjul - Przylot  i zaokrętowanie na jachcie w Lamin Lodge, przygotowania do rejsu, zaprowiantowanie zwiedzanie Banjul.

Formalności graniczne. W zależności od postępu załatwiania formalności wyjście w niedzielę,

 
Dzień 2 - Niedziela (8.02.2015)

Banjul: Wycieczka na targ rybny, zwiedzanie Banjul. W zależności od sytuacji przejście do Banjul lub wieczorna impreza w Lamin lodge.


Dzień 3 - Poniedziałek (9.02.2015)

Śladami Kunta Kinteh
Wyjście jak najwcześniej. W tych szerokościach dzień trwa od ok 07:30 do 19:10 więc mamy do dyspozycji 12 godzin .

Śniadanie na rzece , wcześnie rano płyniemy do ALBADARR (Albreda), To jedna z dwóch atrakcji Gambii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta niewielka osada została założona przez Francuzów jako ośrodek handlu niewolnikami. Konkurencją w handlu dla Albredy była należąca do Anglików pobliska Wyspa James (również wpisana na listę UNESCO). W połowie XIX wieku, po wprowadzeniu oficjalnego zakazu handlu niewolnikami, miasteczko przeszło w ręce Brytyjczyków. JUFUREH - Wieś w Gambii w dywizji North Bank na północnym brzegu rzeki Gambia, ok. 373 mieszkańców (stan z 2006 roku). Miejscowość była jedną z pierwszych europejskich kolonii na terenach obecnej Gambii. W XVII wieku istniał tu Fort Jillifree - jeden z punktów przerzutu niewolników z tej części świata. Do naszych czasów dotrwało niewiele zabytków, jednak miejscowość znowu stała się znana w latach 70. XX wieku za sprawą powieści zekranizowanej powieści Alexa Halleya Roots – Korzenie.

Obecnie w Jufureh działa niewielkie muzeum poświęcone historii niewolnictwa na terenach Gambii. JAMES ISLAND to wyspa na rzece Gambii w jej zachodniej części, ok. 50 km od Bandżul. Wyspa jest niewielka – ma zaledwie 200 metrów długości, ale istotna dla Gambii z punktu widzenia kulturowego, o czym świadczy wpis na listę światowego i kulturowego dziedzictwa UNESCO. Wyspa została odkryta w XVI wieku przez Portugalczyków, jej kolejnymi „rezydentami” byli Kurlandczycy, którzy wznieśli tutaj fort i posterunek handlowy. Nowi właściciele nadali budowli nazwę Fort Jakob, przy czym Kurlandczycy nie zagrzali długo miejsca na wyspie, która przechodziła z rąk do rąk. Za panowania Brytyjczyków James Island była administrowana przez Royal Adventurers in Africa Company, towarzystwo, które prowadziło na szeroką skalę handel kością słoniową, złotem i niewolnikami. To właśnie stąd w drugiej połowie XVII wieku zabrano Kunta Kinteh i prawie 100 innych niewolników, którzy chybotliwym statkiem popłynęli do Annapolis w stanie Maryland w Stanach Zjednoczonych.

Ze względu na podnoszący się poziom wody wyspa wydaje się skazana na zagładę.

W miarę możliwości nocujemy na St. James Island

Mamy do przepłynięcia jakieś 20 Nm – to ok 4 godzin

Dzień 4 - Wtorek (10.02.2015)  Przejscie  21 mil w góre rzeki , kotwiczymy niedaleko Tendaba Camp

Zwiedzanie Parku Wodnego Kiang West National Park, najbardziej dzikiego terenu dorzecza Gambii. Park zamieszkują różne gatunki małp, guźce, antylopy i kilkaset gatunków bajecznie kolorowych ptaków (między innymi bocian żółtodzioby, wężowiec, kilka gatunków zimorodków, czaple, astrydy). Przeprawa łodziami  (lub naszymi pontonami) po kanałach parku, obserwacja wiecznie zielonych lasów namorzynowych. Namorzyny należą do najbogatszych ekosystemów na Ziemi, wyróżniających się największą produkcją biologiczną. Żyjące tu ryby, małże, kraby czy ostrygi stanowią pożywienie dla wielu gatunków ptaków i co równie ważne, są po prostu spiżarnią miejscowej ludności. Późny Lunch w Tendabie po zwiedzaniu parku.  

Dzień 5 - Środa (11.02.2015)

Płyniemy do Bintang Bolon Lodge i Bwiam, wycieczka do Kanilai (szukamy wioski żyjącego tu plemienia Mandinka lub Jola), powrót na jacht.


Dzień 6 - Czwartek (12.02.2015)

Wypływamy z Bintang Log do Banjul. Odprawa graniczna i wychodzimy do  Praia na Santiago (400 Nm).

Po drodze podpłyniemy do BARRA i zwiedzimy Fort Bullen zbudowany przez Brytyjczyków prawie 200 lat temu na  podejściu do Bandżul dla  kontroli  rzeki Gambia. Ponieważ  szerokość rzeki w tym miejscu to 5 km odcinek a chciano  kontrolować  północny fragment ujścia rzeki i  nie pozwolić francuskim i portugalskim handlarzom niewolników uciekać  północnym brzegiem ujścia rzeki . Znajdujący się na północnym krańcu Barra Point. Fort został zbudowany przez komandora Charlesa Bullen w 1827 roku. Bullen został wysłany przez Brytyjczyków zahamować handel niewolnikami po uchwaleniu ustawy o zniesieniu niewolnictwa w 1857 roku.

 Fort Bullen

 

Dzień 7 - Piątek (13.02.2015)

Żegluga do  Praia na Santiago

Dzień 8 - Sobota (14.02.2015)

Żegluga do  Praia na Santiago

Dzień 9 - Niedziela (15.02.2015)

Praia na Santiago. Formalności graniczne.

Dzień 10 - Niedziela (16.02.2015)

Wyjście z Praia na Santiago do Vila do Maio na Maio

Dzień 11 - Sobota (17.02.2015)

Wyjście z Vila do Maio na Maio do Sal Rei na Boa Vista

Dzień 12 - Niedziela (18.02.2015)

Zwiedzanie Sal Rei

Dzień 13 - Sobota (19.02.2015)

Wyjście z Sal Rei na Boa Vista do Mindelo na Sao Vicente. Do przepłynięcia około 150 Nm


Dzień 14 - Niedziela (20.02.2015)

Zwiedzanie Mindelo na Sao Vicente

Wyspa São Vicente – podstawowe  informacje

São Vicente zostało odkryte w dzień świętego Wincentego 22 stycznia 1462 roku, stąd też pochodzi nazwa wyspy. Od wschodu do zachodu mierzy 24 km, a z północy na południe około 16 km. Mindelo to  51 tysięczne miasteczko, jedyne miasteczko na wyspach, w którym znajduje się marina z prawdziwego zdarzenia, czyli z keją, prądem, słodką wodą i nasze miejsce postoju.

 Co warto zobaczyć  Mindelo:

  • targ rybny Mercado de Peixe
  • wieżę Torre de Belem (kopia tak samo nazywającej się wieży stojącej w Lizbonie)
  • zabytkowy kościół Nossa Senhora da Luz, gdzie swój talent prezentuje wielu ulicznych artystów: malarzy, poetów oraz piosenkarzy.

To z czego miasteczko słynie najbardziej to odbywający się tu karnawał, podczas którego miasto zamienia się niemal w brazylijskie Rio, a w klubach rządzą gorące rytmy morna i coladeira, no i oczywiście niesamowita diva afrykańska, Cesária Joana Évora, urodzona i mieszkająca w Mindelo.

Dzień 15 - Sobota (21.02.2015)
Przekazanie jachtu



Wróć do opisu wyprawy